مقاله جوشکاری مقاومتی (۴۳صفحهWord)

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان مقاله جوشکاری مقاومتی (۴۳صفحهWord) وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.
مقاله جوشکاری مقاومتی (۴۳صفحهWord)|50104448|iau

قسمتی از مقاله جوشکاری مقاومتی :


... شکل : قرار گرفتن غلطک ها در دو حالت برای جوشکاری مقاومتی نورای. a : ماشینی محیطی b : ماشین طولی
جوشکاری زائده ای

جوشکاری زائده ای (PW) یک نوع جوشکاری مقاومتی است که در آن فلوی جریان الکتریکی در نقطه تماس متمرکز می شود که بصورت زائده ای موضعی در یک (یا دو ) قطعه ای که بایستی جوشکاری شوند ایجاد شده است. هدف از استفاده از این زائده تمرکز حرارت تولید شده در نقطه تماس است. در یک کاربرد خاص، این فرآیند از جریان، نیرو و زمان جوشکاری کمتری نسبت به فرآیندهای مشابه که بدون زائده انجام می شوند، استفاده می کند. ضمن اینکه ایجاد تعداد زیادی نقطه جوش در یک زمان خیلی کوتاه، فرآیند تولید را تسریع می کند. جوشکاری زائده ای از نظر کاربرد به دو گروه تقسیم می شود: جوشکاری زائده ای برجسته شده، جوشکاری زائده ای جامد. این دو فرآیند در شکل زیر نمایش داده شده اند. جوشکاری مقاومتی

اشکال مختلف جوشکاری زائده ای. a : جوشکاری زائده ای برجسته شده. b : جوشکاری زائده ای – جامد
جوشکاری زائده ای برجسته شده، عموماً فرآیند اتصال ورق به ورق است که در آن یک زائده بر روی یکی از ورق ها ایجاد شده است. در جریان جوشکاری حرارت ابتدائی بر روی نقطه تماس و دیواره های زائده متمرکز می شود تا زائده متلاشی شود. در ادامه فرایند بصورت معمول با تشکیل دکمه جوش ذوب شده ای کامل می شود. در جوشکاری زائده ای جامد نیاز است زائده بر روی یکی از دو جزء فورج شود. سپس در طول جوشکاری مقاومتیر، نقطه تماس و زائده خودش گرم می شوند. در اینجا زائده به راحتی متلاشی نمی شود. بلکه متلاشی شدن از طریق نفوذ مواد مخالف است. بر خلاف جوشکاری زائده ای برجسته شده، اتصالات حاصل از این روش بیشتر به جوش های حالت جامد شبیه است نه ذوبی. اتصال واقعی در حقیقت حاصل از فورج و اتصال نفوذی می باشد. این فرآیند از این نظر شبیه جوشکاری سر به سر مقاومتی یا جوشکاری سر به سر حلقه ای می باشد. مثالهایی از جوشکاری زائده ای در شکل زیر نمایش داده شده اند.جوشکاری مقاومتی


این فرآیند برای اتصالات ورق به ورق، جوش سیمهای متقاطع، برای اتصالات حلقوی و جوش مهره ها و پیچ ها بر روی ورق کاربرد دارد. بطور کلی، جوشکاری مقاومتی برای مواردی مناسب است که نسبت ضخامتها کمتر از 3:1 باشد، ولی با استفاده از جوشکاری زائده ای این محدودیت در انتخاب ضخامت وجود ندارد. تفاوت کلی این فرآیند با فرآیند جوشکاری مقاومتی نقطه ای در شکل الکترودهاست که شبیه فک های پرس است. همچنین فشار و شدت جریان بالاتری نیاز است. در مورد جنس و شکل الکترودهای این فرآیند در فصل بعد به طور مفصل بحث خواهد شد. شکل زیر فرآیندهای جوشکاری مقاومتی نقطه ای، نواری و زائده ای را برای مقایسه در کنار هم نشان می دهد. فرایند جوشکاری مقاومتی نقطه ای و نواری برای جوشکاری ضخامتهای بیشتر از 0.001 اینچ مناسب است. جوشکاری مقاومتی نقطه ای برای موادی با ضخامت کمتر از ¼ اینچ و جوشکاری مقاومتی نواری برای مواد با ضخامت کمتر از ⅛ اینچ مناسب است. جوشکاری مقاومتی زائده ای برای ضخامت های 0.02 اینچ و بالاتر مناسب است.

جوشکاری مقاومتی در ميكرو اتصال ها ( Micro Resistance Welding )

همانطور كه مي دانيد جوشكاري مقاومتي استفاده وسيعي در صنعت به خاطر تميز بودن و سهولت انجام كار دارد و امروزه گستره استفاده از آن به ميكرو اتصال ها و اتصالات بسيار كوچك نيز رسيده است . در جوشكاري مقاومتي به وسيله عبور جريان بالا از اتصال ( همراه با اعمال فشار ) و ذوب شدن فلزات در نقطه اتصال جوش شكل مي گيرد .

اين نوع جوشكاري از لحاظ اصول شكل گيري جوش مانند جوشکاری مقاومتی معمولي است ( مانند نقطه جوش Spot Welding ). قطعات روي الكترود مسي پايين قرار گرفته و الكترود بالايي همراه با اعمال فشار به قطعات رسيده و با اعمال جريان بالا و ذوب شدن در نقطه اتصال جوش شكل مي گيرد (شکل 3) . تفاوت اين نوع جوشكاري با جوشکاری مقاومتی ساده در اين است كه در اين نوع جوشكاري به خاطر دقت بالاي مورد نياز، كنترل فرآيند مشكل است و ديگر اينكه لايه اكسيد ايجاد شده به خاطر كوچك بودن منطقه جوش درصد قابل توجهي از جوش را تشكيل مي دهد .
حياتي ترين قسمت اين فرايند جريان در نقطه تماس مي باشد . در جوش مفاومتي معمولي جريان توسط يك دكمه وصل و سپس طي مدت معيني قطع مي شود تا جوش شكل بگيرد ولي در اين نوع جوشكاري جريان به يكباره وصل نشده بلكه ابتدا يك جريان كم به اتصال اعمال شده و بعد از مدت معيني به آرامي جريان زياد ميشود ، بعد از نگه داشتن در مدت معيني دوباره به آرامي كم مي شود يعني جريان به صورت يك پروفيل اعمال مي شود و دستگاه تغذيه بايد توانايي ايجاد اين پروفيل جريان را داشته باشد . اين امر به خاطر شكستن لايه هاي اكسيد و كم كردن آن در فلز جوش انجام مي شود . براي آگاهي از پروفيل جريان و بهترين شكل آن براي فلزات مختلف به مقالات تخصصي كه در اين زمينه تهيه شده مراجعه كنيد .
كاربرد اين نوع جوشكاري بيشتر در صنايع الكترونيك ، ساخت اتومبيل ، هوا فضا و ساخت تجهيزات پزشكي مي باشد . از جمله كاربرد هاي آن در در صنايع الكترونيك مي توان به اتصال سريع يك سيم به يك سيم ديگر يا قطعه ديگر اشاره نمود مانند ساخت سنسورها ، باتري ها و سلول هاي خورشيدي . استفاده آن در صنعت اتومبيل ايجاد جوش و اتصال در مونتاژهاي سبك مانند سنسورها ، سيستم اير بگ و كنترل جرقه است . در صنعت پزشكي از اين نوع جوشكاري در ساخت وسايلي مانند ابزارهاي جراحي و سمعك ها استفاده مي شود .
جوشکاری مقاومتی ميكرو اتصال ها يا Micro Resistance Welding يك روش مقرون به صرفه براي قطعات كوچك است كه بسيار سريع بوده ( در حد كسري از ثانيه ) ،و بسيار تميز است و قيمت هر اتصال در آن به خاطر مصرف جريان برق ناچيز و استفاده از تجهيزاتي كه خيلي گران نيستند بسيار پايين است . با توجه به مزاياي فوق استفاده از اين روش به سرعت گسترش خواهد يافت
ماشينهاي درز جوش متنوع در قدرتهاي مختلف جهت انجام كارهاي جوشكاري با ملحقات مختلف با ارائه چهار نوع جوش :
1 – درز جوش پيوسته براي جوشكاري با سرعت بالا ( خط جوش )
2 – جوش زنجيره اي : در اين جوش با قرار گرفتن نقطه هاي جوش با فا صله هاي منا سب با توجه به ضخامت و جنس ورق و استحكام جوش مورد نظر در كنار يكديگر دو قطعه را به طور كامل و مطلوب به يكديگر جوش مي دهد .
3 – جوش نقطه نقطه : در اين نوع جوش قطعه كار به طور اتو ماتيك حركت كرده و در فواصل معين نقطه جوش مي شود .
4 – جو ش نقطه : در اين مورد دستگاه مانند يك نقطه جوش اتو ماتيك عمل مي كند . ....جوشکاری مقاومتیلطفا برای خرید و دانلود به انتهای صفحه مراجعه نمایید.


جهت پشتیبانی


و جهت طرح سوال، پیشنهاد یا انتقاد


می توانید از قسمت تماس باما،


پیام خود را برای ما ارسال نمایید.


در اولین فرصت، پاسخگوی شما دوست عزیز خواهیم بود.


بهترین ها حق شماست.

عنوان: مقاله جوشکاری مقاومتی :


صفحات: ۴۳ صفحه


فرمت: word


شامل: مقدمه،توضیحات ،تصاویر، سوالات مطرح شده، داده های به هر قسمت می باشد.


هزینه دانلود: انتهای صفحه


-------------------

مطالب دیگر:
📃پاورپوینت آماده بررسی اصول مدل تعالی سزامانی EFQM و کاربرد آن در عارضه يابي📃پاورپوینت آماده بررسی فرآیند كلن كردن ژن كلونينگ سلول هاي تراريخت📃پاورپوینت آماده بررسی فرآیند كشت ارگانيك بابونه📃پاورپوینت آماده برنامه الگويي HACCP برای توليد بستنی📃پاورپوینت آماده بررسی مراحل مختلف فرآیند كمپوت سازي و کنسروسازی📃پاورپوینت آماده بررسی نقش و اهمیت کم آبیاری در کشاورزی📃پاورپوینت آماده بررسی مراحل کشت و پرورش گیاه انـــار و ویژگی های آن📃پاورپوینت آماده ارتقاء سلامت و بهبود کيفيت زندگی در برنامه چهارم توسعه📃پاورپوینت آماده بررسی داده کاوي و مراحل فرآيند کشف دانش از پايگاه داده ها📃پاورپوینت آماده بررسی و مطالعه پروتکل امنيتی IPSEC و مزایا و معایب📃پاورپوینت آماده بررسی و آشنایی با استاندارد Iso ts 169492002📃پاورپوینت آماده بررسی استاندارد ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی📃پاورپوینت آماده مرکز داده بررسی اقدامات و ابزارهای ایجاد Data Center – استاندارد استاندارد📃پاورپوینت آماده بررسی معماری کلیسای وانک📃پاورپوینت آماده بررسی قوانین و آموزش ورزش کبدی📃پاورپوینت آماده دانلود طرح توجیهی پرورش کرم ابریشم📃پاورپوینت آماده بررسی جامع نیروگاه های بادی📃پاورپوینت آماده کمکهای اولیه خفگی ها و احیاء قلبی ریوی📃پاورپوینت آماده بررسی کایزن و چرخه دمینگ و پیاده سازی کایزن📃پاورپوینت آماده بررسی كشاورزي پايدار و حفظ حاصلخيزي خاك📃پاورپوینت آماده بررسی زبان برنامه نویسی لیسپ Lisp 1.5📃پاورپوینت آماده بررسی جامع كسب و كار الكترونيكي – تجارت الکترونیک و انواع مدلهای آن📃پاورپوینت آماده بررسی انواع حافظه در سخت افزار و بررسي خطا با روش parity📃پاورپوینت آماده بررسی كدينگ و اينكدينگ اطلاعات در شبكه‌هاي كامپيوتري📃پاورپوینت آماده بررسی واحد های مختلف كتابخانه مجلس شورای اسلامی